اینجانب اسماعیل ملکوتی متولد سال 1336 در محله نازی آباد تهران دیده به جهان گشودم . ما پنج برادر هستیم که به لطف خدا همه با هم در کنار هم مشغول به کار می باشیم .

* فعالیت خود را از چه سالی و چگونه آغاز نمودید؟

من از سال 1357 یعنی حدود 40 سال پیش در زمینه توزیع مواد پلیمری فعالیت داشته ام . در آن سال ها به دلیل سخت گیری ها در زمینه حمل مواد پلیمری و اینکه حمل اینگونه مواد جرم محسوب می شد ، به فکر فعالیتی دیگر در زمینه پلیمر و پلاستیک افتادم و اینگونه بود که اولین جرقه فروش مستربچ در ذهنم ایجاد شد .

*چگونه و در کجا اولین فروشگاه خود را تاسیس فرمودید؟

به لطف خدا و به مدد تلاش شبانه روزی توانستم اولین فروشگاه مستربچ را به همراهی آقا ناصر فرزند حاج آقا سعید یاوری ، در چهار راه مولوی تأسیس کنم.

*چه عاملی موجب تأسیس اولین فروشگاه مستربچ توسط شما شد؟

پیش از تأسیس فروشگاه ما، مستربچ از کشورهایی نظیر اتریش ، آلمان و اسپانیا وارد کشور می شد و به مقدار کم به فروش می رسید. همین کمبود موجب سختی و دشواری در روند کار فعالان حوزه پلاستیک و پلیمر در کشور عزیزمان می شد. لذا در جهت برطرف کردن این مشکل بر آن شدم تا خود بر آورنده نیاز تولیدکنندگان و فعالان داخلی باشم.

*چه شد که به فکر ساخت مستربچ ایرانی افتادید؟

در آن مقطع زمانی هیچ گونه مستربچی در ایران تولید نمی شد و ما به طبع شرایط، محصولات خارجی میفروختیــم. در جهت رفع نیــاز داخلی ، قطع نیاز از بیگانگان و در راستای ایجاد کسب و کار داخلـی در این زمینه و کار آفرینی برای جوانان ایرانی ، با توجه با شناختـی که از این محصــول داشتیم و اشرافمـــان به بازار در سال 1368 با همراهی برادرم حــاج ابراهیـم و حاج آقا نور رستگار اولیــن کارگاه ساخت مستربــچ ایران را در کوچه سید اسماعیل ، در منزلی قدیمی راه اندازی کردیم.

*در ابتدا کار تولید چگونه بود؟

آغاز فعالیتمان با تولید اکستـرودری کوچک کلیــد خورد که وقتـــی عنوان تولید ایـــران روی آن گذاشته می شد شیرینی این تولیـــد را در کاممان صــدچندان میکرد. در آغاز با ظرفیت تولید حــدوداً صـد کیلوگـــرم در روز فعالیت میکردیم. قصه چگونگی کار کردن مـا در کارگاه تولید و سختــی ها و مشقت ها به دلیل نبود امکانات مــدرن، خود جالب توجـــه اما طولانی است که در این مختصر نمی گنجد.

*استقبال مـــردم و مشتری های داخلی از تولیدات شما چگونــه بود؟

بازار تهـران به واسطه شناخت خوبی که از ما داشتند به خوبـــی از محصولات ما استقبال کردند.

*خاطره ای از آن روزها دارید؟

یادم می آید روزی نماینده ای از یک شرکت مستربچ ساز اتریشی در دفترمان حضور داشت و ما به ایشان گفتیم که موفق به تولید مستربچ در ایران شده ایم؛ ایشان به هیچ وجه باور نمی کردند.

*کربی پلیمر امروز به کجا رسیده؟

به هر حال ما از آن خانه 180 متری که اکنون یکی از صحن های حرم مطهر امامزاده سید اسماعیل(ع) است، به جاده فدائیان اسلام نقل مکان کردیم و تا به امروز توانسته ایم که مسیر توسعه را طی نموده و با بهره مندی از تکنولوژی های روز دنیا و همراهی مهندسین کار آزموده و شبکه وسیع توزیع ، نام خود را به عنوان اولین و یکی ازموفق ترین برندهای عرصه تولید مستربچ افزودنی و پلیمرهای مهندسی در کشور مطرح نماییم.

*موفقیت های خود را مرهون چه می دانید؟

اول لطف خداوند که همواره یاری رسان ماست، سپس به لطف همراهی و اعتماد مشتری های عزیزمان و تلاش خستگی ناپذیر کارکنان زحمتکش و تیم مدیران کربی.


*کلام پایانی …

ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار اینجانب گذاشتید و تبریک سال نو، بر خود لازم می بینم که از تمام افرادی که با ما همکاری می کنند، خاصه مشتری های محترم که سرمایه های ما هستند و همچنین دوستان و همکاران گرامی در بخش های فروش ، تولید و مدیران ارشد کربی پلیمر عرض تشکر داشته باشم و در پایان نیز سال خوشی همراه با سلامتی و موفقیت برای شما و تمام خوانندگان نشریه آرزومندم.