قیمت نفت روز دوشنبه کاهش یافت و روند صعودی خود را در روز جمعه خنثی کرد، زیرا نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضا در ایالات متحده و چین سرمایه گذاران را محتاط کرد
◾️معاملات آتی نفت برنت در ژانویه با 35 سنت یا 0.4 درصد کاهش به 81.08 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) در ماه دسامبر به 76.82 دلار رسید که 35 سنت یا 0.5 درصد کاهش داشت.
◾️هر دو شاخص در جمعه گذشته نزدیک به 2 درصد افزایش یافتند، زیرا عراق حمایت خود را از کاهش نفت اوپک پلاس اعلام کرد، اما حدود 4 درصد در هفته از دست دادند و برای اولین بار از ماه مه به سومین ضرر هفتگی خود رسیدند.
◾️هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس NS Trading، گفت: «سرمایه‌گذاران بیشتر بر روی کاهش تقاضادر ایالات متحده و چین متمرکز هستند، در حالی که نگرانی‌ها در مورد اختلالات احتمالی عرضه ناشی از درگیری اسرائیل و حماس تا حدودی کاهش یافته است.
◾️اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) هفته گذشته اعلام کرد که تولید نفت خام در ایالات متحده در سال جاری اندکی کمتر از حد انتظار قبلی افزایش می یابد در حالی که تقاضا کاهش می یابد.
▪️داده‌های ضعیف اقتصادی هفته گذشته چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، ترس از کاهش تقاضا را افزایش داد. علاوه بر این، پالایشگاه‌های چین تقاضای عرضه کمتری از عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده جهان، برای ماه دسامبر کردند.
◾️با این حال، کیکوکاوا گفت که اگر WTI به 75 دلار در هر بشکه برسد، قیمت نفت حمایت خواهد شد.
◾️کیکوکاوا گفت: «اگر بازار بیشتر سقوط کند، احتمالاً با این انتظار که عربستان سعودی و روسیه تصمیم به ادامه کاهش داوطلبانه عرضه خود پس از دسامبر بگیرند، شاهد خرید حمایتی خواهیم بود».
◾️عربستان سعودی و روسیه، صادرکنندگان بزرگ نفت، هفته گذشته تایید کردند که به کاهش داوطلبانه تولید نفت خود تا پایان سال ادامه می‌دهند، زیرا نگرانی‌ها در مورد تقاضا و رشد اقتصادی همچنان بر بازارهای نفت خام ادامه دارد.
◾️اوپک_پلاس، در 26 نوامبر نشست خواهند داشت.
◾️شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز اعلام کرد که در سمت عرضه، شرکت های انرژی ایالات متحده تعداد دکل های نفتی فعال خود را برای دومین هفته متوالی کاهش دادند و به پایین ترین حد خود از ژانویه 2022 رساندند.

منبع : BPANews