مدیر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: میزان عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در مهرماه 1402 به بیش از 7.2 هزار میلیارد تومان رسید.
عباس غلامی مدیر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا، اظهار کرد:  فروش اعتباری محصولات پتروشیمی 29 درصد از مجموع کل فروش در بورس کالا را در مهر ماه امسال را به خود اختصاص داد.
وی گفت: ارزش عرضه محصولات پتروشیمی به صورت اعتباری در بازه زمانی یاده شده، بالغ بر 7.2 هزار میلیارد تومان بوده است.
مدیر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر استمرار نهضت احیای واحدهای تولیدی، خاطر نشان کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ترغیب شرکت‌های پتروشیمی به فروش اعتباری محصولات بر این نوع عرضه تاکید دارد.
و ی تصریح کرد: اغلب شرکت ها و هلدینگ های پتروشیمی در این راهبرد ملی با هدف تکمیل زنجیره ارزش مشارکت و فعال هستند.
غلامی یادآور شد: عملکرد جدول عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در فروردین ماه  ۳.۲ همت، در اردیبهشت ماه  ۵.۵ همت و همچنین ۵.۸ همت در خردادماه، ۶ همت در تیرماه، ۷ همت در مردادماه و در شهریورماه نیز حدود ۶.۲۰۰ همت بوده است.
به گزارش نیپنا؛ براساس عارضه‌یابی موانع تولید صنایع تکمیلی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، موضوع تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی کشور برای خرید مواد اولیه است.
در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار واحد صنعتی خوراک مورد نیاز خود را از مجتمع‌های پتروشیمی تأمین می‌کنند، بنابراین افزایش فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس کالا و انرژی با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود شرکت‌های پتروشیمی به‌منظور رونق واحدهای تولیدی و تسهیل تأمین خوراک مورد نیاز صنایع تکمیلی در مسیر تکمیل زنجیره ارزش به‌عنوان راهبردی برای آن هدف‌گذاری شده است.
در نتیجه این راهبرد، حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان عرضه اعتباری به صنایع پایین‌دست پتروشیمی در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ انجام شده است. فروش اعتباری علاوه بر احیای واحدهای صنعتی، سبب شتاب‌دهی توسعه محصولات نهایی، ایجاد حداکثر ارزش افزوده و افزایش اشتغال‌زایی در کشور شده است.

منبع : IMBPANews