image

مستربچ رنگی چیست؟

طراحان پلاستیک برای اجرای ایده  و تولید محصولات پلاستیکی متنوع نیاز به استفاده از مستربچ رنگی دارند. مستربچ های رنگی جز ابزار های مهم در صنایع پلاستیکی به حساب می آید. در مستربچ های رنگی از پیگمنت های با کیفیت که باعث افزایش قدرت رنگ دهی به پلاستیک می شود استفاده کرده اند. تامین کننده های بسیاری در زمینه تولید مستر بچ های رنگی در ایران فعالیت می کنند. کربی پلیمر نیز یکی از قدیمی ترین تامین کننده های مستربچ های رنگی در خاورمیانه و ایران است که جایگاه بسیار برجسته ای  در زمینه تولید مستربچ رنگی پیدا کرده است. از مزایای همکاری و سفارش مستربچ از کربی پلیمر می توان به تنوع رنگی بالا و سابقه درخشان آن اشاره کرد. کربی پلیمر بیش از 15000 رنگ را بر اساس نیاز مشتریان خود تولید و به بازار عرضه می کند. روزانه تعداد تنوع رنگ های مستربچ های در کربی پلیمر افزایش پیدا خواهد کرد در ادامه بیشتر درباره مزایای خرید مستربچ رنگی از کربی پلیمر صحبت خواهیم کرد.

تولید کننده مستربچ رنگی

تجربه زیاد کربی پلیمر در زمینه تولید مستربچ رنگی باعث شده تا امروزه کربی پلیمر از بهترین فناوری های موجود در حوز ه پیگمنت ها استفاده کند. طیف قابل توجهی از مشتریان در اقصی نقاط منطقه، دانش و تجربه کربی پلیمر را در تولید رنگ ستوده اند. مراکز فناوری ما مجهز به آزمایشگاه های تحقیقاتی و کنترل کیفی هستند تا کیفیت بالای محصولات ما را تضمین کنند. ما با داشتن مجموعه ی آزمایشگاهی گسترده ای از خطوط فیلم دمشی و قالب ریزی تزریقی و بادی قادر است تقریبا هر رنگی را برای هر کاربردی تهیه کند. کربی پلیمر برای اطمینان از سرویس دهی سریع و دقیق، مجموعه کاملی از رنگ های عمومی را تحت عنوان رنگ های استاندارد عرضه می کند. تولید مستربچ رنگی یک فرآیند تخصصی در صنایع پلاستیک است که در آن رنگ‌دهنده‌ها و افزودنی‌های مختلف به پایه پلیمری اضافه می‌شوند تا محصول نهایی دارای رنگ و ویژگی‌های مطلوب باشد. مستربچ‌ها معمولاً به صورت دانه‌های پلاستیکی تولید می‌شوند که به راحتی با مواد پلاستیکی دیگر ترکیب می‌شوند. مستربچ‌های رنگی شرکت کربی پلیمر را می‌توان به دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

image

رنگ های اختصاصی

Exclusive Colors

رنگ های ویژه

Special Effects Colors

رنگ های استاندارد

Standard Colors

رنگ های بهداشتی

Food-Contact Colors

مستربچ و رنگ آمیزی پلاستیک

جالب است بدانید که پلاستیک به تنهایی رنگ خاصی ندارد. بنابراین برای رنگ آمیزی و ایجاد تنوع در محصولات پلاستیکی نیاز است که از مستربچ ها استفاده کنیم. مستربچ نیز در رنگ های سفید، مشکی و رنگی در بازار موجود است. از ویژگی های دیگر مستربچ می توان به افزایش ماندگاری محصولات پلاستیکی اشاره کرد. قبل از رنگ آمیزی مواد پلیمری بسیار مهم است که سازگاری مواد پلاستیکی با مستربچ تشخیص داده شود. ما در تلاش برای تأمین همه ی انتظارات مشتری، راهکارهای سفارشی ویژه را نیز در سبد محصولات خود داریم که در طیف وسیعی از صنایع از قالبریزی تزریقی و کشاورزی گرفته تا بسته بندی صنعتی و اکستروژن، قابل استفاده هستند. نماینده های فروش و تیم‌های خدمات فنی ما به شما در رسیدن به هدف‌های خود یاری می‌رسانند.

مراحل تولید مستربچ رنگی

 1. انتخاب پایه پلیمری: پایه پلیمری (مانند پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن و …) بسته به کاربرد نهایی مستربچ انتخاب می‌شود.
 2. انتخاب رنگ‌دهنده و افزودنی‌ها: رنگ‌دهنده‌ها (پیگمنت‌ها یا رنگ‌های آلی) و افزودنی‌ دیگر (مانند تثبیت‌کننده‌های حرارتی، مقاوم‌کننده‌های UV و …) بر اساس خواص مطلوب محصول نهایی انتخاب می‌شوند.
 3. اختلاط مواد اولیه: مواد اولیه شامل پایه پلیمری، رنگ‌دهنده‌ها و افزودنی‌ها در دستگاه‌های مخلوط‌کن (می‌کسر) با هم مخلوط می‌شوند تا ترکیبی همگن حاصل شود.
 4. اکسترود کردن: مخلوط حاصل از مرحله قبل به دستگاه اکسترودر منتقل می‌شود. در این مرحله مواد تحت حرارت و فشار قرار گرفته و به صورت یک نوار پیوسته خارج می‌شود.
 5. برش و سرد کردن: نوار پیوسته خروجی از اکسترودر به دانه‌های کوچکتر (گرانول) برش داده می‌شود و سپس سرد می‌شوند تا مستربچ نهایی حاصل شود.
 6. بسته‌بندی: مستربچ‌های تولید شده بسته‌بندی و برای مصرف در صنایع پلاستیک آماده می‌شوند.

اجزای سازنده مستربچ رنگی

مستربچ رنگی از چندین جزء اصلی تشکیل شده است که هر کدام نقش خاصی در عملکرد و ویژگی‌های نهایی مستربچ ایفا می‌کنند. اجزای سازنده مستربچ رنگی به طور کلی شامل موارد زیر است:

رنگدانه‌ها (Pigments):

رنگدانه‌ها اصلی‌ترین جزء مستربچ‌های رنگی هستند و مسئول ایجاد رنگ در محصول نهایی می‌باشند.رنگدانه‌ها می‌توانند به دو دسته اصلی تقسیم شوند: آلی (ارگانیک) و معدنی (غیر ارگانیک). رنگدانه‌های آلی معمولاً برای رنگ‌های روشن و زنده استفاده می‌شوند، در حالی که رنگدانه‌های معدنی برای رنگ‌های تیره و مقاوم‌تر در برابر حرارت و نور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پلیمر حامل (Carrier Polymer):

پلیمر حامل ماده‌ای است که رنگدانه‌ها را در خود توزیع می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا به طور یکنواخت در مواد پایه (Base Resin) پخش شوند.نوع پلیمر حامل باید با نوع ماده پایه‌ای که مستربچ در آن استفاده می‌شود، سازگار باشد. به عنوان مثال، اگر مستربچ قرار است در پلی‌اتیلن استفاده شود، پلیمر حامل نیز باید پلی‌اتیلن باشد.

افزودنی‌ها (Additives):

افزودنی‌ها برای بهبود عملکرد مستربچ و افزودن ویژگی‌های خاص به آن استفاده می‌شوند. این افزودنی‌ها می‌توانند شامل آنتی‌اکسیدانت‌ها، تثبیت‌کننده‌های UV، روان‌کننده‌ها، آنتی‌استاتیک‌ها و سایر مواد باشند.هر یک از این افزودنی‌ها می‌تواند خواص خاصی مانند مقاومت در برابر نور خورشید، کاهش الکتریسیته ساکن یا بهبود فرآیند پذیری را به مستربچ اضافه کند.

مواد پراکنده‌ساز (Dispersing Agents):

مواد پراکنده‌ساز به توزیع یکنواخت رنگدانه‌ها در پلیمر حامل کمک می‌کنند. این مواد مانع از تجمع رنگدانه‌ها می‌شوند و تضمین می‌کنند که رنگ به طور یکنواخت در محصول نهایی پخش شود.این اجزا با هم ترکیب می‌شوند تا مستربچ رنگی تولید شود که می‌تواند به طور یکنواخت در مواد پایه پخش شود و رنگ دلخواه را به محصول نهایی ببخشد. انتخاب هر یک از این اجزا باید با دقت انجام شود تا به ویژگی‌ها و عملکرد مطلوب دست یافت.

کاربرد مستربچ رنگی

مستربچ رنگی در واقع یک نوع گرانول پلاستیکی با هدف رنگ آمیزی مواد پلاستیکی نیز می باشد. از ویژگی های منحصر به فرد مستربچ رنگی می توان به افزایش کیفیت پلاستیک در حین رنگ آمیزی اشاره کرد. مواد سازنده مستربچ رنگی شامل: رنگ دانه و پلیمر می شوند. البته میزان استفاده از رنگ دانه نسبت به پلیمر در مستربچ رنگی بسیار بیشتر است. اگر قصد تولید نمونه های رنگی با طیف های متفاوت داشته باشید می توانید غلظت مستربچ رنگی را کم یا زیاد کنید. از کاربرد های مستربچ رنگی می توان به صنعت بسته بندی، قطعات خودرو، قطعات صنعتی، لوازم الکتریکی، صنعت فرش، لوازم خانگی، تولید اسباب بازی و .. نیز اشاره کرد.  مستربچ بر پایه پلیمر دارای انواع مختلفی است که در ادامه لیستی از آن ها را برای شما آماده کرده ایم. از انواع مستربچ رنگی بر پایه پلیمر می توان به مستربچ رنگی پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، پلی کربنات، پلی آمید اشاره کرد.باید بدانید که هر یک از دسته بندی های مستربچ رنگی کاربرد های خاصی دارند. مستربچ های سفید نیز مناسب فعالیت هایی مانند: لمینیت، پوشش، لایه محافظ، قالب گیری و .. می باشند. از مستربچ های سیاه برای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش می توان استفاده کرد. همچنین اگر قصد تولید ظرف پلاستیکی دارید که قرار است تماس مستقیم با مواد غاذایی داشته باشد می توانید از مستربچ سیاه استفاده کنید. اگر قصد اضافه کردن بافت های خاص به ظروف پلاستیکی را داشته باشید به کارگیری مستربچ افزودنی به شما پیشنهاد می شود.

مستربچ رنگی: انتقال رنگ به مواد پلاستیکی و تولید ظروف رنگی نیز با استفاده از مستربچ رنگی امکان پذیر است. همچنین برجسته کردن محصولات پلاستیکی با استفاده از مستربچ رنگی امکان پذیر می باشد.

تاثیرات مثبت مستربچ رنگی در روند تولید

همانطور که گفته شد مستربچ های رنگی از نظر اقتصادی به تولید کنندگان کمک بسیاری می کنند. یکی از دلایل کاهش هزینه های تولید محصولات پلاستیکی با استفاده از مستربچ، پیگمنت دهی عالی آن به دلیل ساختاری پودری مستربچ نیز می باشد. همچنین به دلیل ساختار گرانولی که دارد باعث می شود تا در حین تولید محصولات شاهد اتلاف و پرتی مواد نباشید. در واقع ساختار گرانولی  مستربچ های رنگی تاثیر بسیاری در تولید بهتر خواهد داشت. هر چقدر در زمان تولید مواد اولیه بیشتری صرف تولید محصولات شود و اتلاف مواد وجود نداشته باشد تولید کننده سود بیشتر خواهد کرد.

پخش عالی مستربچ رنگی در پلاستیک:سازگاری بالا و پخش عالی که مستربچ رنگی از آن برخوردار است باعث می شود که محصولات تولید شده توسط مستربچ رنگی کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. در صورتی که مواد با پلاستیک سازگاری کافی نداشته باشد مشکلاتی مانند عدم پخش یکنواخت رنگ و بوجود آمدن توده ای رنگی در محصول مواجه خواهید شد.

سازگاری مستربچ رنگی با محیط زیست:یکی از مهم ترین نکات در تولید محصولات توجه به سازگاری مواد سازنده با محیط زیست نیز می باشد. برخی از رنگ دانه ها ساختاری پودری دارند و در هنگام تولید محصولات پلاستیکی در هوا پخش می شوند که این مسئله باعث می شود تا محیط آلوده شود. پخش شدن مواد در هوا نه تنها باعث آلودگی هوا می شود بلکه محیط را بسیار کثیف می کند و از طرفی سلامت کارگران را بسیار به خطر می اندازد.

انبارداری و نگهداری آسان مستربچ رنگی:ساختار گرانولی مستربچ رنگی باعث می شود که حالت پودری نداشته باشد و جا به جایی آن بسیار آسان شود. در واقع انبارداری و نگهداری از مستربچ های رنگی در مقایسه با پیگمنت های پودری بسیار ساده تر خواهد بود.

افزایش بهبود روند تولید به کمک مستربچ رنگی: فرایند تولید محصولات پلاستیکی با استفاده از مستربچ های رنگی بسیار به دلیل پخش عالی مستربچ رنگی در مواد پلاستیکی بسیار راحت خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی های مستربچ رنگی وجود مواد افزودنی، کمک فرایند ها، عامل دیسپرس کننده و .. در آن می باشد.

ویژگی‌های استفاده از مستربچ رنگی

به طور کلی مستربچ دارای پیگمنت برای تولید انواع محصولات پلاستیکی استفاده می شود. استفاده از این مستربچ مزایای بسیاری برای تولید کنندگان در صنایع پلاستیک به همراه دارد که در این بخش قصد داریم درباره آن ها صحبت کنیم. یکی از ویژگی های مهم مستربچ رنگی کاهش هزینه ها در روند تولید محصولات پلاستیکی نیز می باشد.  مستربچ ها پخش رنگ بسیار بالایی دارند و محصولات تولید شده توسط آن ها کیفیت رنگی بسیار بالایی خواهند داشت. همچنین برای مخلوط کردن آن ها و تولید محصولات نیازی به استفاده از نیروی کار با تعداد بالا نیست و این مسئله تا حدود بسیاری در زمینه تولید محصولات پلاستیکی تاثیر گذار خواهد بود در ادامه بیشتر درباره مزایای استفاده از مستربچ های رنگی صحبت خواهیم کرد.

 • ثبات بیشتر خواص یا رنگ
 • حذف هزینه پاک‌سازی و تمیزکاری
 • مصرف مقدار کمتر پیگمنت یا افزودنی
 • کنترل‌پذیری بهتر کدری و شفافیت محصولات رنگی
 • سهولت ذخیره‌سازی، جابه‌جایی و کاربری به‌دلیل شکل گرانولی آن
 • بهبود فرآیند ذوب به‌دلیل سازگاری عامل اتصال‌دهنده مستربچ با پلیمر
 • پخش و یک‌نواختی بهتر رنگ، افزودنی یا پرکننده در سراسر محصول نهایی
 • افزایش تکرارپذیری فرآیند از طریق از پیش تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ
 • ساده‌تر شدن خوراک‌دهی و حل مشکل تغییر غلظت افزودنی و یک‌نواختی رنگ یا خواص در حین تولید
 • عدم پخش پیگمنت‌ها در هوا و در نتیجه ایجاد خطر سلامتی و ایمنی کارکنان و آلوده‌سازی خطوط تولید مجاور
 • کاهش دفعات خوراک‌دهی در فرآیند با استفاده از مستربچ حاوی افزودنی‌های تغلیظ شده پایدار UV، آنتی اکسیدانت، به‌تأخیر اندازنده شعله یا شفاف‌کننده نوری

بررسی تفاوت پیگمنت و مستربچ رنگی

در تولید پیگمنت از روش پودری استفاده می شود. از کاربرد های پیگمنت می توان به تولید جوهر های صنعتی برای رنگ امیزی مواد پلیمری اشاره کرد. به طور کلی پیگمنت ها در دو حالت آلی و معدنی تولید می شوند. برخلاف سایر صنایع در تولید پلاستیک از پگمنت ها به طور مستقیم استفاده نمی شود. بلکه در صنعت پلاستیک برای انتقال رنگ به مواد پلیمری از مستربچ رنگی استفاده می شود. از تفاوت های پیگمنت رنگی و مستربچ رنگی می توان به میزان میفیت و عملکرد آن ها اشاره کرد. برخلاف زمان قدیم امروزه افراد به دنبال رنگ های متنوع جذاب به همراه کیفیت بالا هستند. بنابراین استفاده از پیگمنت در صنعت پلاستیک نمی تواند به خوبی خواسته کاربران را براورده کند. برای خرید مستربچ رنگی باید به نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین مستربچ را با کیفیت بسیار بالا تهیه کنید. از نکاتی که باید در خرید مستربچ به آن ها توجه کنید می توان به شفاف یا مات بودن مستربچ از نظر میزان رنگ اشاره کرد. شید های رنگی نیز بسیار اهمیت دارند و باید به آن ها در خرید مستربچ رنگی توجه کرد.  در خرید مستربچ رنگی توجه به تنوع رنگی بالا بسیار اهمیت دارد چرا که هر چقدر تنوع رنگی بالاتر باشد محصولات متنوع تری را می توانید تولید کنید. همچنین باید بدانید که ممکن است مستربچ های رنگی با برخی از مواد پلیمری سازگاری نداشته باشند بنابراین توجه به سازگاری مستربچ ها بسیار اهمیت دارد.

نکته: برخی از گرید ها در این مستربچ می تواند باعث تخریب پیگمنت های به کار رفته شود. مستربچ باید بر اساس میزان ضخامت بخش های مختلف محصولات پلاستیکی انجام شود.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت مستربچ رنگی

عوامل بسیاری بر روی قیمت نهایی و تمام شده خرید این محصول تاثیر گذار هستند. اولین و مهمترین عامل تاثیر گذار نوع و کیفیت رنگ دانه های مستربچ نیز می باشد. کیفیت و نوع رنگدانه‌های مورد استفاده می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت مستربچ داشته باشد. رنگدانه‌های آلی معمولاً گران‌تر از رنگدانه‌های معدنی هستند. نه تنها نوع رنگ دانه ها بلکه مقدار استفاده از آن در ساخت مستربچ های رنگی اهمیت بسیار زیادی دارد. نسبت رنگدانه به حامل مستربچ می‌تواند بر هزینه نهایی تأثیر بگذارد. مستربچ‌هایی که درصد بالاتری از رنگدانه دارند، معمولاً گران‌تر هستند. برخی از پلیمر های حامل قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند بنابراین نوع پلیمر حامل نیز می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت مستربچ باشد. پیچیدگی و فناوری مورد استفاده در تولید مستربچ می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد. تجهیزات پیشرفته‌تر و فرآیندهای پیچیده‌تر معمولاً هزینه‌های بالاتری دارند.

English